Zasněná: Jarmila Lettovská

Nikdy není pozdě začít tvořit! Psát, naučit se hrát na hudební nástroj, začít šít kabelky nebo třeba malovat… Jako Jarmila Lettovská a její tvorba v naší kolekci kabelek Zasněná.

Novou kolekci Zasněná inspirovala touha po tvoření, hra barev na plátně, mnohovrstevnatost a ryzí ženská síla snění. Autorkou malby je Jarmila Lettovská, malířka a tvořivá žena. Ještě před nedávnem by nikdy neřekla, že jednou budou její obrazy na kabelkách.

Co cítí, když maluje? Jak se k malování dostala a pro koho tvoří? Připravili jsme rozhovor plný barev a tvořivé ženské energie.

Kdy jste začala malovat? Co Vás k malování přivedlo?

Neplánovala jsem začít malovat. Jednou jsem se "náhodou" ocitla na kurzu malování mandal, na který mě pozvala kamarádka. Říkala jsem si, že to asi nebude nic pro mě, přesto že jsem mandaly vždy obdivovala a cítila jsem z nich krásnou uklidňující energii. Nikdy by mě nenapadlo, že bych já mohla dokázat namalovat takovou krásu.

Moje první mandala mě ale úplně ohromila. Byla jsem v úžasu, že i já dokážu namalovat něco, co se mi líbí a co se hluboce dotklo mého srdce. Otevřela se cesta mé ženské přirozenosti. Od té doby pořád maluju. Mandaly mi dodaly sebedůvěru a začala jsem se pouštět do dalších stylů malování. Jakou používáte techniku? Co na ní máte nejraději? Na jaké materiály nejraději malujete?

Experimentuji s barvami i dalším materiálem, který zkouším různě do obrazu zakomponovat. Inspiraci čerpám na internetu a na začátku jsem hodně čerpala z online kurzu od malířky, která mi svými obrazy a způsobem malování dodala odvahu, že nemusím malovat jen reálně, ale že se mohu nechat vést svými pocity a svým vnitřním zrakem – jak věci vidím já.

A tak maluji technikou, kterou nazývám mixmedia, také vrstvení (obraz má někdy i 5,6 vrstev) a mým obrazům říkám Obrazy z duše. Maluji převážně na plátno akrylovými barvami, tekutým akrylem, používám vodu, média, ráda tvořím koláže. Docela jsem si oblíbila i malování skic tužkou nebo uhlem na papír, ale to jsou spíš jen takové rychlo-malůvky.

Kolik obrazů vznikne za rok?

To je různé. K malování potřebuji inspiraci a chuť malovat. Některé obrazy vzniknou za pár dnů, jiné maluji i několik týdnů, nebo měsíců. Mám vždy rozmalovaných několik obrazů najednou. Odhadem bych řekla třeba 15 obrazů za rok.

Pro koho své obrazy tvoříte? Jaké je vaše publikum?

Maluji především pro sebe. Díky tomu mám docela dost obrazů-originálů doma, nedokážu se s nimi hned rozloučit. Také proto jsem začala z mých obrazů tvořit ‚Plakáty pro radost‘ a tak se mohou mé obrazy dostat do každého pokoje, který potřebuje rozzářit barvami. Originál jde do světa až "nasytí" mou duši.

Nápad přenést některý obraz na kabelky, batůžky a tak, přišel spontánně a brala jsem ho jako experiment. Jsem šťastná, že vyšel tak kouzelně a barevné malůvky mohou rozveselit outfit každé ženy. A mé publikum? Vnímám své obrazy, že nesou určitou vibraci/energii, která si přitáhne přesně toho, kdo se jí potřebuje obklopit.

Co cítíte, když malujete?

Jééé, to je hezká otázka! Docela složité na ni odpovědět. Pocity jsou pokaždé jiné. Ale možná společný jmenovatel, který prožívám vždy, když stoupnu k plátnu je být jen teď a tady. Nic jiného v tu chvíli neexistuje. Napojuji se na své nitro, abych zacítila, jakou náladu chci na plátno přenést. Zpočátku-první vrstva obrazu je velmi uvolňující a hravá. Maluji a doslova patlám barvy na plátno prstama, razítkuju různými předměty, válečkuji, špachtluji…

Další vrstvy už zkoumám, jestli se na obraze rodí nějaký konkrétní tvar, nebo mě samovolně přijde myšlenka co se chce nyní zrodit. Pak se už propojuji s obrazem a vnitřně komunikuji s bytostí, která pod mými rukami vzniká a vede mě ona. Nedávno jsem přišla na takovou teorii, že při komunikaci s rodícím se výtvorem se podvědomě napojuji na energii člověka, kterého si pak obraz přitáhne. Takže vlastně maluju pro konkrétní osobu, jen v tu chvíli nevím ani já, ani ona, že tomu tak je. Tento pohled mě baví asi nejvíc a vždycky se těším, koho obraz osloví.

Jak vznikal obraz Zasněná?

Velice podobně. Nejprve hra barev na plátně, postupně se vynořila tvář dívky. Chtěla květiny ve vlasech, a ozdobenou tvář. Má vyjadřovat jemnou ženskou duši, která si dovoluje snít o svém barevném, veselém světě.

Kam se chcete posunout ve své tvorbě? Jaké máte cíle?

Víte, já asi cíle v malování nemám. Nechávám se vést svou intuicí. Dokud mě bude malování naplňovat, budu malovat. Teď mám "období tváří" a maluji tváře různých podob.