Darina Ermisová: Proč neházím flintu do žita

Dara bags jsem nevybudovala přes noc. Ale během těhotenství a mateřství. To mě naučilo jednání, kterému ostatní říkají krizový management. Já tomu říkám „hlavně klid“.

 

Nikdy jsem se nevzdávala. A, vlastně jo, jednou při tělocviku – měla jsem šplhat po laně vzhůru k výšinám. Po jednom a půl přítahu jsem začala pociťovat nevolnost a v myšlenkách jsem si říkala, že to je fakt kravina. Navíc jsme měli ve třídě mnohem odhodlanější a talentovanější holky, které si šplh vzaly za svůj životní cíl. Tak jsem se pustila a bylo to; vzdala jsem se. Snad poprvé a naposledy.

 

Kabelky jsou prostě moje disciplína, život bez nich si už neumím představit. A za ta léta, co jsem v podniku, jsem zjistila, že to je mnohem větší dřina než ono výše zmíněné šplhání.

 

Třeba stěhování firmy. Zažili jste to někdy? Přestěhovat všechny švadlenky, stroje, materiál? Já jsem to zažila hned třikrát. Pokaždé jsem si říkala, že už stačilo, příště raději vyhořím. Ale nedalo se svítit, potřebovala jsem větší výrobní prostory.

 

Pak jsem teda ještě několikrát malovala, týden na to přívalový déšť poničil střechu a ve všech zářivkách na stropě byla voda.

 

Nebo když jsem se rozhodla radikálně změnit sortiment – z bavlněných látek jsem přešla na potištěné motivované koženky, na materiál, který v Česku nikdo neznal a neuměl vytisknout to, co jsem potřebovala.

 

Na tuhle dobu budu určitě vzpomínat s nostalgií. Zařadí se do 'férie' vzpomínek a šíleností, které jsem zažila. Kolikrát Františkovi píšu: „Pamatuješ, jak jsem měla horečku? …jak měl syn horečku? …jak jsme měli neštovice? …jak jsem byla znovu těhotná a musela zůstat doma půl roku? …jak zavřeli tiskárnu, kde jsem tiskla látky? …jak jsem byla v práci dva týdny nonstop?“ Tak teď přidám ještě: „Pamatuješ, jak jsem měla málo švadlen, protože byly doma s dětma? …jak jsem celé jaro šila roušky? …jak jsem usínala za strojem a šla spát do vatelínu, protože už bylo moc pozdě na to jet domů?“

 

Zažila jsem toho v podnikání už tolik, vážně! A nic nebylo větší vzrůšo než letošní rok. Nikdy jsem nebyla tolik hrdá na svůj tým. I přese všechny nesnáze držíme spolu. Uznejte – to se člověk prostě nemůže vzdát. Už kvůli vám, zákaznicím. Každá zpráva, každá objednávka, každý e-mail s podporou, všechno mi to vždycky vlije novou krev do žil.

 

Díky, moc, že jste se mnou. A s mojí značkou Dara bags. Moc si toho vážím. Jste úžasní, víte to? Už kvůli vám tu flintu do žita házet nebudu!

 

Darina Ermisová